כתיבת תוכן משפטי

בכל תחום ובכל סגנון

כתיבת תוכן משפטי

בכל תחום ובכל סגנון

תוכן בוטיק מתמחה מזה כ-15 שנה במתן שירותים איכותיים של כתיבת תוכן משפטי. אנחנו עובדים עם משרדי עורכי דין בכל סדר גודל. החל ממשרד בוטיק קטן בתחילת דרכו ועד למשרדי עורכי הדין הגדולים והמצליחים בישראל. ההתמחות שלנו היא בכל תחום משפטי בלי יוצא מן הכלל – דיני משפחה, דיני מקרקעין, משפט פלילי, ליטיגציה משפט מסחרי-אזרחי, נזיקין, מיסוי, משפט מנהלי, חובות ועוד. 

עריכת דין היא אחד מהתחומים התחרותיים ברשת וכפועל יוצא מכך כתיבת תוכן משפטי היא משימה שאסור להתפשר עליה. בחברת תוכן בוטיק תקבלו כתיבה שיווקית משפטית שגם נשענת רק על מקורות מוסמכים (בעיקר החוק והפסיקה) וגם מנגישה את המידע לקהל הרחב. הרעיון כאן הוא לספק לקוראים מושג אבל להניע אותם לפעולה. אנחנו קוראים לזה "לכוון ס"מ מעל לגובה העיניים". מצד אחד מקצועיות, מצד שני שיווקיות ומצד שלישי נגיעה בערך שהלקוח מחפש. 

כתיבת תוכן משפטי, הצפת המקצוע הגיעה לרשת

מספר עורכי הדין בישראל עומד על כ-60,000 עורכי דין פעילים ושיעור היחס ביניהם לבין האוכלוסייה הוא עורך דין אחד לכל 150 נפשות. עם תחרות כה גדולה ומאבק אמיתי על כל לקוח, אין פלא שעורכי דין כבשו זה מכבר את המרחב הווירטואלי. 

מחקר מילות מפתח שערכנו מצא כי ייעוץ משפטי ושירותי עריכת דין הם מהחיפושים הפופולאריים ביותר ברשת בישראל. למשל, הנה לפניכם נתונים שהעלתה בדיקת ביטויי מפתח בתחום המשפטי ב-2023:

0
מחפש "עורך דין" בחודש
0
מחפשים "עורך דין פלילי" בחודש
0
מחפשים "עורך דין דיני עבודה" בחודש
0
מחפשים "עורך דין גירושין" בחודש

עורכי דין צורכים כתיבת תוכן לניהול את הנוכחות הווירטואלית שלהם במספר אפיקים:

 • אתר אינטרנט תדמיתי. 
 • פורטלים מקצועיים.
 • אתרי פורומים משפטיים.
 • רשתות חברתיות.
 • כתבות תדמית במגזינים.
 • ראיונות לתקשורת.
 • כתיבת בלוג משפטי (פרטי או ברשת בלוגים).
 • עיצוב דף נחיתה.
 • פרסום ממומן בגוגל.
 • קידום אורגני בגוגל.
 • סרטונים מקצועיים. 
 • ועוד.

ברשימה הקצרה הזו נתמקד באפיק הראשון שהזכרנו, אתר אינטרנט תדמיתי, ונבחן את הנושא מהפרספקטיבה של כתיבת תוכן משפטי. 

כתיבת תוכן לאתר אינטרנט עם אופטימיזציה נכונה

הצלחת אתר אינטרנט של עורך דין מבחינת כתיבת תוכן משפטי תלויה במושג אופטימיזציה (ובעברית – התאמה). על מנת שהגולשים ומנועי החיפוש ידעו למצוא מבוקשם באתר ולהגיע אל הדפים הרלבנטיים ביותר, כתיבת תוכן לאתר של משרד עורך דין חייבת להיות על פי סדר הגיוני. 

למשל, עורך דין שעוסק בדיני עבודה יחלק לרוב את התוכן למספר קטגוריות מרכזיות כגון פיטורים והתפטרות, זכויות נשים בעבודה, יחסי עובד-מעביד, חקיקה, עובדי מדינה, עובדי קבלן וכדומה. 

הקטגוריות הללו לא רק מסייעות לגולשים, יש להן משמעות אדירה מבחינת מנועי החיפוש. כלומר, מבחינת האופן שבו האלגוריתם של גוגל קורא את אתר האינטרנט, וכן, אתם רוצים שמנועי החיפוש יקראו את האתר שלכם מההתחלה ולא מהאמצע.

לא נופלים למלכודת "השפה הגבוהה"

כתיבת תוכן משפטי ברשת היא לא כתב בי דין. עורכי דין עוסקים באופן שוטף בכתיבה וקריאה של פסקי דין, כתבי טענות, ספרות משפטית ומגזינים מקצועיים. לעתים קרובות הם שוכחים שאתר האינטרנט שלהם מיועד לא רק לקולגות אלא בעיקר לגולשים ולקוחות פוטנציאליים. 

במסגרת כתיבת תוכן לאתר של עורך דין, אפשר להניח בצד (או לפחות למתן משמעותית) את צפיפותם של “כגון דא”, “הואיל ו”, “במקרה דנן" והאהוב עלינו מכל "לא זו אף זו". בד בבד חשוב כמובן לשמור על סטנדרט. 

בחברת תוכן בוטיק אנחנו מודעים היטב לכך שעורך דין נמדד על מקצועיותו והתוכן באתר שלו הוא הרושם הראשוני שהגולש נחשף אליו. כתיבת תוכן משפטי לאתר של עורך דין משייטת באלגנטיות על הסקאלה שבין השפה המשפטית הגבוהה לשפה ה”רגילה” להדיוט. אפשר לומר שהמפתח הנכון בין השתיים הוא, כמו תמיד, “מידתיות”.

כתיבת תוכן משפטי מקורי בלבד

הפרת זכויות יוצרים בתוכן באינטרנט היא מהתופעות הנפוצות ביותר ברשת. מדובר בד"כ על העתקת תכנים As Is מאתר אינטרנט אחד לאתר אינטרנט אחר. במקרים חמורים ההעתקה מתבצעת ממש מאתר של מתחרה ישיר. 

היות שהרשימה הזו מיועדת לעורכי דין, נדמה שאין צורך להכביר במילים אודות המשמעויות המשפטיות והכלכליות אשר עלולות להיות להפרת זכויות יוצרים (בכלל ובאינטרנט בפרט). חרף כך מסתבר שעורכי דין רבים מעתיקים תכנים אחד מן השני. זוהי טעות נפוצה אשר עלולה בהחלט לעלות ביוקר. 

בחברת תוכן בוטיק אנחנו מספקים כמובן רק תכנים מקוריים ברמה של 100%. תוכלו בקלות לראות בדוגמאות הכתיבה שלנו שגם 10 מאמרים על "רשלנות רפואית בלידה" יהיו שונים זה מזה לחלוטין. 

ציטוט מפסיקה וספרות – איך עושים את זה נכון?

סוג נוסף של העתקה שנפוץ בקרב עורכי דין הוא העתקה ללא הפרת זכויות יוצרים אך הוספת “תוכן משוכפל” לאתר. למשל, העתקה ישירה מפסקי דין, ספרות מקצועית וכדומה. הסיבה היא פשוטה. עורכי דין רבים “מתעצלים” לשבת ולכתוב בעצמם את התכנים המשפטיים ופשוט מעתיקים אחד לאחד הסברים אודות מסגרות נורמטיביות מפסקי דין. מה יותר קל מזה? במיוחד כשפסקי דין אינם נהנים מהגנת זכויות יוצרים לפי חוק.

למרות שאין פסול בהעתקת ציטוטים מפסקי דין וספרות מקצועית, חשוב לעשות זאת נכון. במסגרת כתיבת תוכן משפטי מומלץ שלא להעתיק קטעים שלמים מפסקי דין שהתפרסמו אלא להשתמש בפסקי הדין הללו כבסיס בלבד למאמר מקורי. 

הסיבות הן רבות. ראשית, כשהתוכן משוכפל ממקום אחר מנועי החיפוש כמעט תמיד יעדיפו את המקור על פי ההעתק. אם העתקתם טקסט מהכרעת דין פלילית בנושא “סחיטה באיומים" מתוך מטרה לקדם את הביטוי “סחיטה באיומים” באתר שלכם, האלגוריתם של גוגל יידע טוב מי פרסם את הטקסט ראשון והמאמר שלכם אודות “סחיטה באיומים” יתקשה להגיע אל התוצאות הראשונות.

קצר וקולע – ארוך וצולע

בהמשך למלכודת ה”שפה הגבוהה” עורכי דין רבים התרגלו לכתוב בסגנון מסוים ומתקשים לייצר טקסטים שפונים לגולש ולצרכיו הרגשיים. למשל, במקום לכתוב מאמר מעייף ומתיש אודות “צוואה בפני עדים”, עמוס בציטוטים בנאליים מחוק הירושה, מומלץ לכתוב מאמר איכותי אשר מסביר בקצרה מהי צוואה בפני עדים ואז מעניק מספר דוגמאות למקרים שקרו באמת. 

דוגמאות נוספות לכתיבת מאמרים משפטיים ידידותיים לגולש הן מדריכים מקצועיים אשר מנוסחים כשאלות ותשובות, מאמרי טיפים איכותיים (כמו המאמר הזה), מאמרים שסוקרים פסיקה מעניינת ומסבירים אותה במילים פשוטות (לדוגמה, פסיקה לגבי ידוען או פוליטיקאי), מאמרים אשר מבוססים על סיפורי הצלחה של המשרד (ונכתבים בגוף ראשון) ועוד.

כתיבת תוכן לאתר עורך דין עם התייחסות אמיתית ללקוח

כתיבת תוכן משפטי לאתר של עורך דין חייבת להיות תוך כדי התייחסות לגולשים ומצוקותיהם. למשל, תוכן משפטי בתחום התעבורה צריך להדגיש את דרכי הזיכוי האפשרויות, תוכן בתחום הנדל”ן חייב להבדיל בין משקיעים לבין רוכשים פרטיים, תוכן בדיני משפחה בנושא גירושין חייב להכיר ברגישות שמאפיינת זוגות מתגרשים וכדומה. 

ככל שהתכנים יתכתבו עם הרגשות והתחושות של הגולשים, כך הסיכוי של עורך הדין לגעת בנקודות הרלבנטיות יגדל בהתאמה. דוגמה טובה לכך היא שכתיבה בתחום דיני הנזיקין מתייחסת לא רק לנפגע אלא גם לבני משפחתו המושפעים ישירות מהאירוע. 

כתיבת תוכן משפטי עם זנב ארוך

המטרה המרכזית של האתר היא להביא גולשים שיהפכו ללקוחות. אין זה פלא שעורכי דין רבים אינם מסתפקים בהקמת אתר אינטרנט ופועלים גם לקדם אותו בתוצאות מנועי החיפוש. עכשיו נכיר מושג שנכון לא רק לגבי קידום אתרים לעורכי דין אלא רלבנטי לכל תחום ותחום ברשת והוא “ביטויי זנב ארוך”. 

בקליפת אגוז, ביטוי זנב ארוך הוא שאילתת חיפוש ממוקדת בגוגל אשר מורכבת בדרך כלל משלוש מילים ויותר. למשל, “הסכם ממון לפני חתונה”, “התפטרות לרגל העתקת מקום מגורים”, “מס רכישה לתושב חוזר” וכו’.

כל אתר של עורך דין חייב כתיבת תוכן לגבי המושגים הכלליים המרכזיים (“הסכם ממון”, “התפטרות”, “מס רכישה”), אך לעיתים דווקא המאמרים הממוקדים יותר הם המוצלחים מכולם. אמנם יותר גולשים מחפשים את המושג “הסכם ממון”, אך יחס ההמרות (שהוא היחס בין הגולשים שנכנסים לאתר לאלה שהשאירו פנייה) יכול להיות גדול יותר דווקא לגבי גולשים שמחפשים משהו ספציפי כמו “הסכם ממון לפני חתונה”.

הרציונל ברור: לקוח שמחפש בגוגל "הסכם ממון לפני חתונה" יהיה בדרך כלל חתן שמתעניין ממש עכשיו בנושא הספציפי הזה. לעומתו, גולש שמחפש “הסכם ממון” בלבד יכול להיות אפילו עורך דין, סטודנט למשפטים, אדם שזקוק להסכם ממון אך נמצא עדיין במרחק רב מהתקשרות עם עורך דין, גולש סקרן שקרא כתבה אודות הסכם ממון של ידוען ורוצה להרחיב את השכלתו ועוד.