טיפים לכתבה שיווקית

תוכן שעובד ומניע לפעולה

5 טיפים לכתבה שיווקית מוצלחת

כתיבה שיווקית אפקטיבית עם יח"צ מושלם

כתבה שיווקית היא כלי מצוין ליצירת חשיפה רלבנטית מול קהלי יעד. אם בעבר עסקים מעטים בלבד היו יכולים להיעזר בכתבות הללו שכן שערי העיתונות היו נעולים אלא בפני משרדי יחסי ציבור, היום אנחנו נמצאים בעידן אחר לגמרי. כתבות שיווקיות מתפרסמות באתרי אינטרנט מקצועיים, באתרי חדשות, אתרי אינטרנט פרטיים, מגזינים, עיתונות מקומית ועוד. 

תוכן בוטיק, המספקת שירותי כתיבת תוכן מקצועיים מזה כ-15 שנה, מייצרת מדי שנה מאות כתבות שיווקיות. אנחנו עובדים עם עסקים בכל סדר גודל ובכל תחום. ברזומה שלנו תמצאו יותר מ-600 עסקים ישירים ועקיפים ולמעלה מ-40 תחומים שונים. מתוך הניסיון הזה אנחנו מספקים לכם עכשיו 5 טיפים סופר-רלבנטיים לכל כתבה שיווקית מוצלחת. 

כתיבת כתבה שיווקית עם 1-2 מסרים ברורים

אחת הטעויות הנפוצות שאנו נתקלים בהם בכתבות שיווקיות ברשת היא "התפזרות" שיוצרת אפקט של "תפסת מרובה לא תפסת". מדובר בטעות שכיחה במיוחד בכתבות שיווקיות שמנסות להכניס תחת קורת גג אחת אין ספור מסרים שיווקיים. הכתבות האלה, זולת במקרים שהן נועדו למיתוג כללי, יתקשו מאד להניע לקוחות קונקרטיים לפעולה. 

ניקח לצורך הדוגמה עסק שמתמחה בהתקנת שערים חשמליים לחניונים פרטיים. ברור בהחלט שיש לעסק לא מעט מסרים שהוא יכול "לשדר" ללקוחות השונים שלו כמו – וותק, איכות, סוגי שערים, פריסה ארצית, שירות 24/7 ועוד. אם הכתבה השיווקית תדבר על כל אחד ואחד מהנושאים הללו היא תהיה כנראה גם ארוכה, גם מייגעת וגם "מפוזרת לכל עבר". 

כתבה שיווקית אפקטיבית תתמקד בפתרון ספציפי ותיגע דרכו בשירותים האחרים. לדוגמה, "התקנת שער חשמלי לחניון עם שירות מסביב לשעון". באמצעות הנושא של השירות והפתרונות שהוא מספק אפשר להתרחב באלגנטיות למסרים שיווקים נוספים. למשל:

  • סוגי השערים שהעסק מציע – "אנחנו עובדים רק עם השערים הטובים בעולם ועל כן כמעט ואין צורך בפתיחת קריאות שירות". 
  • הוותק של החברה – "אנחנו מספקים שירות ברמה של 24/7 ולא מתפשרים אפילו על דקה אחת. כחברה שעובדת כבר יותר מ-20 שנה בענף, ברור לנו שאי אפשר להציע פחות". 

ראיון עם גורם מקצועי או כתבה בגוף ראשון

קיימים שני סוגים עיקריים של כתבות שיווקיות. כתבות שנכתבות על ידי צד שלישי כאשר גורם מקצועי מהחברה "מתראיין" בכדי להתייחס לנושא בתור אוטוריטה בתחום או כתבות שנכתבות על ידי גורם מקצועי מהחברה בגוף ראשון. לכל אחד מהסגנונות הללו יש יתרונות וחסרונות אבל שניהם יכולים בהחלט "לעשות את העבודה". 

כתבת ראיון – כתבת ראיון נוגעת בדרך כלל בסוגיה מסוימת שמעניינת את הלקוחות של החברה וזו מקבלת "תשובה" על ידי גורם מקצועי. אם נחזור שוב לדוגמה של השערים החשמליים, אז אפשר לעשות כתבה על גניבות רכבים וגורם מטעם חברת השערים יתייחס לפתרונות האפשריים השונים. 

כתבת "גוף ראשון" – כתבות בגוף ראשון נכתבות בדרך כלל באתר האינטרנט של העסק או כ"מאמר מומחה" המתארח בפלטפורמה אחרת. למשל, כתבה בנושא ביטוחי בנייה שנכתבת על ידי בעל סוכנות ביטוח ומתפרסמת במגזין מקצועי של הענף. חשוב מאד להקפיד בכתבות הללו שלא להיסחף עם המסרים השיווקיים אלא לשמור על קונקרטיות ומקצועיות. המסרים השיווקיים יכולים לעבור "בין השורות" ושם הם בד"כ הכי אפקטיביים. 

הבחירה בין שני הסוגים הללו נתונה בידי הלקוח או מוכתבת "מלמעלה" כשהטקסט מתפרסם אצל צד שלישי. בחברת תוכן בוטיק אנחנו מספקים את המענה לשני הסוגים ויכולים גם לשנות את הסגנון תוך כדי תנועה בהתאם לעיון בחומר לאחר הכתיבה. למשל, להמיר כתבת ראיון לכתבת גוף ראשון והפוך. 

החשיבות של הראיון הפרונטלי בדרך לטקסט

כתבה שיווקית תיכתב ב-95% מהמקרים על ידי כתב מקצועי שיראיין את הגורמים הרלבנטיים בחברה. בחברת תוכן בוטיק אנחנו בדרך לא מתפשרים אלא על ראיון פרונטלי. במקרים רבים גם נאשר את התוכן בראיון פרונטלי נוסף שמאפשר דיוקים אחרונים בזמן אמת. שיטת העבודה הזו מספקת לנו וללקוחות שלנו יתרונות רבים ועל כן אנחנו לא מסתפקים בבריפים במייל או שיחות טלפון:

  • יעילות – ברוב המקרים אנחנו נשב לכתוב את הכתבה מיד לאחר הראיון כאשר החומר המקצועי "טרי בראש". הניסיון שצברנו מלמד שסמיכות הזמנים הזו היא קריטית ליצירת תוכן איכותי ואפקטיבי. 
  • יכולת להתרשם מהעסק עצמו – פעמים רבות הכתבה עוסקת בנושאים טכניים או מקצועיים שאי אפשר להעביר אותם לכתב דרך הטלפון או המייל. לדוגמה, כתבה שיווקית בנושא פרויקט נדל"ני תהיה הרבה יותר איכותית אם תיכתב על ידי כתב שהגיע פיסית למקום (לעומת מי שרק "קרא" או "שמע" על הפרויקט מיד שנייה). 
  • יכולת לגעת גם בנושאים מורכבים – כתבות שיווקיות עוסקות תדיר בנושאים טכניים שהכותב לא בקיא בהם. לדוגמה, כתבה בנושא ייצור פלסטיק בהזרקה לתבניות. ככל שהנושא הטכני מורכב יותר, כך כדאי יותר לקבל את ההסבר ברמה הפרונטלית (בד"כ על בסיס התרשמות במראה עיניים). 
  • בסיס לכתבות הבאות – פגישה פרונטלית מאפשרת לכתב להכיר את העסק הרבה מעבר לכתבה הספציפית ולעתים קרובות היא תקל מאד על היכולת שלו לייצר כתבות נוספות בהמשך. 

מה האורך הרצוי לכתבה שיווקית?

אחת השאלות הנפוצות לגבי כתיבת כתבה שיווקית היא "מה האורך הרצוי?". התשובה משתנה כמובן ממקרה למקרה ולעתים היא נקבעת מראש על ידי צד שלישי שמפרסם את התוכן (לדוגמה, הנחיה ברורה לכתבה עד 800 מילים לכל היותר). 

במידה שהאורך לא קבוע מבעוד מועד, ההחלטה תלויה בלקוח. לרוב מומלץ שלא לכתוב כתבות ארוכות מדי. האורך הקלאסי של כתבה שיווקית הוא בין 500 ל-1,500 מילים. הרעיון הוא פשוט, אם אתם יכולים להעביר את המסר ב-400-500 מילים, זה תמיד יהיה עדיף. קצר וקולע לעומת ארוך וצולע. 

רוצים כתבה ארוכה או התבקשתם לייצר תוכן ארוך? אין בעיה. אפשר בהחלט לפתור את האתגר עם כתבה שמחולקת לאזורים ואיננה מוגשת כמו "בלוק של טקסט". זאת למשל באמצעות טכניקות כמו:

מקרי בוחן – כתבה שמספרת במשך כ-400 מילים על השירות ואז נותנת עוד 4 דוגמאות של כ-150 מילים כל אחת. למשל, כתבה על "מזונות במשמורת משותפת" לעורך דין העוסק בדיני משפחה שמסבירה בחלק הראשון על המשמעות של המזונות במשמורת המשותפת ולאחר מכן נותנת דוגמאות לסכומים שונים שנקבעו ב-3-4 מקרים. 

שאלות ותשובות – כתבה שמתחילה עם הסבר כללי על הנושא ואז מתקדמת מיד לשאלות הנפוצות ביותר שנשאלות על ידי הלקוחות. בהנחה שההקדמה תהיה באורך של כ-200 מילים, אפשר בהחלט להוסיף משהו כמו 6-7 שאלות ותשובות באורך של כ-100 מילים כ"א. 

שתי הטכניקות הללו הן רק חלק מהדוגמאות לאופן שבו אפשר להאריך במלל מבלי לעייף או להבריח את הקורא (הלקוח) הפוטנציאלי. בחברת תוכן בוטיק נדע להתאים לכם את הסגנון הנכון ביותר בהתאם לנושא המדובר. 

שלבו נתונים מספריים או דוגמאות ממקרים מפורסמים

בחברת תוכן בוטיק אנחנו ממליצים תמיד לשלב בכתבה שיווקית נתונים מספריים מרשימים ורלבנטיים שמחזקים את האמינות של התוכן ומעניינים את הקוראים.

למשל, מספר מסורבי המשכנתה בישראל בכתבה ליועץ משכנתאות שמתמחה בפתרון ללקוחות שהבנק לא שש לעזור להם או סטטיסטיקה בנוגע הצמיחה בענף המשלוחים בתקופת הקורונה בכתבה שנועדה לקדם עסק המשווק אופניים חשמליים. 

0
למעלה מ-600 לקוחות ישירים ועקיפים
0
כ-15 שנות ניסיון
0
יותר מ-350 אתרי אינטרנט
% 0
99% שביעות רצון

לסיכום, 

תוכן בוטיק מציעה לכם שירותים איכותיים ומקצועיים של כתיבת כתבות שיווקיות. אנחנו מבצעים תהליך הכתיבה על בסיס פגישות פרונטליות ולפני שנכתוב אפילו אות אחת נשמח להראות לכם אין ספור דוגמאות כתיבה מהתחום שלכם. עם ניסיון של יותר מ-15 שנה, למעלה מ-600 לקוחות ואלפי כתבות שיווקיות ברזומה, אין ספק שאתם בידיים טובות. 

אפשר עוד?